הכירו את קלמן סמואלס, נשיא ומייסד שלוה

קלמן נולד בוונקובר, קנדה, כבן למשפחה יהודית-ליברלית, צאצאים של מהגרים ממזרח אירופה. לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים, בחר ללמוד בקולג' את יסודות התרבות המערבית, ובמהלך טיול באירופה בתום שנת הלימודים הראשונה, הגיע גם לישראל – ונשבה בקסמה. הוא יצא לגלות את שורשי התרבות האירופית , אבל כאן התוודע לשורשים היהודיים שלו עצמו והחליט להתמקד בלימודים תורניים ואף הוסמך לרבנות.

קלמן נישא למלכי והשניים החלו לבנות משפחה. כשבנם השני יוסי, תינוק בריא וחייכן, קיבל בגיל 11 חודשים חיסון שגרתי פגום, שהפך אותו לעיוור, חרש ומוגבל תנועה, בני הזוג סמואלס נקלעו למצוקה שמאפיינת אלפי משפחות בהן גדל ילד עם מוגבלויות: חוסר מידע, עצות סותרות, תחושה של בידוד ונטל עצום על כתפי ההורים המתמודדים עם המגבלות ובה בשעה מבקשים להמשיך בחייהם ולנהל חיי משפחה מיטיבים. יוסי היה כלוא בין חומות של שתיקה, ללא כל יכולת לתקשר עם סביבתו, כשמומחים ייעצו למשפחה לאשפזו במוסד מיוחד לאנשים במצבו. קלמן ומלכי סירבו, ומלכי נדרה נדר: אם תימצא ליוסי האפשרות להיחלץ מכלא השתיקה, תקדיש את חייה וחיי משפחתה לעזרה למשפחות ולילדים במצב דומה.

ספרו האוטוביוגרפי של קלמן סמואלס, חלומות שלא חלמתי, פורסם בישראל בספטמבר 2019.
ניתן לרכוש את הספר כאן, או להוריד גרסת אודיו, בקולו של הזמר שולי רנד כאן.

יוסי והקמת שלוה

כשהיה יוסי בן 8, מורתו בבית חינוך עיוורים הצליחה ללמדו להבין את המילה "שולחן" בשפת הסימנים, שאייתה לתוך כף ידו. עד מהרה ולהפתעת כל סובביו, התגלה ילד סקרן ששתה בצמא את עולם הידע שהונגש לו לראשונה. כל בני המשפחה למדו לאיית ותקשרו עם יוסי, ולראשונה נהנו מחוש ההומור השובב שלו, מסקרנותו ומן הכמיהה המתמדת שלו לדיאלוג עם בני אדם.

מלכי סמואלס, בראותה את השינוי העצום שחל ביוסי ובמשפחתה, החליטה שהגיעה העת לקיים את ההבטחה, וקלמן נרתם: שניהם שכרו דירה אליה הגיעו ראשוני הילדים של שלוה, במטרה לאפשר להורים יום אחד בשבוע בו ילונו הילדים מחוץ לבית, יקבלו טיפולים משלימים, סיוע וחוגים, הזדמנויות ללמוד כישורי חיים ופעילויות העשרה מותאמות. עד מהרה התברר כי מאות משפחות מבקשות ליהנות מן השירותים ששלוה הציעה, וקלמן הקדיש את כל מרצו להקמת ארגון שלוה, ניהולו ופיתוחו: הוא הצליח לשתף ולהלהיב תורמים ותומכים, מתנדבים ואנשי מקצוע שהצטרפו לחזונו וחלמו ביחד איתו על עולם טוב יותר לילדים עם מוגבלויות, בו יוכלו לחיות מתוך תחושת ערך, שילוב ושוויון.

מאז 1990, עת הוקם הארגון ועשה את צעדיו הראשונים, קלמן סמואלס הוא הרוח החיה שלנו. סמל של רוח יזמות ומצוינות, מקוריות ועבודה בלתי נלאית, שנותנת את אותותיה באלפי המשפחות והילדים שנהנים מן השירותים של שלוה כיום. על פעילותו זו זכה קלמן סמואלס בהוקרה ציבורית ובפרסי הצטיינות רבים, ביניהם פרס בוני ציון ב -2018, דוקטורט לשם כבוד בעבור תרומה עצומה לחברה מאוניברסיטת בר אילן ב -2019, מינוי כעמית של כבוד במדרשת רופין ב – 2019 ועוד. קלמן מקפיד לייחס את זכיותיו לארגון שלוה, לצוות ולמאות המתנדבים ולאלפי התורמים והתומכים בארץ ובחו"ל, וכמובן – למשפחות ולילדים שהם לב העשייה של שלוה.

בספטמבר 2019 ראה אור ספרו האוטוביוגרפי, "חלומות שלא חלמתי", בהוצאת "קורן". לחץ כאן כדי לרכוש את הספר.