1

יוסי סמואלס 

הכירו את יוסי סמואלס – הרוח החיה, המנוע האנושי והמניע הראשון להולדת שלוה.

יוסי, בנם השני של מלכי וקלמן סמואלס, נולד ב – 1977 והיה תינוק בריא וחייכני עד שבגיל 11 חודשים קיבל חיסון פגום, שבעקבותיו איבד את מאור עיניו, את היכולת לשמוע ואת כושר התנועה העצמאי שלו. במשך שנים חיפשו הוריו מזור ועצה, ולא אחת נתקלו ברופאים ומומחים שייעצו להם לאשפז את יוסי במוסד לאנשים במצבו. מתוך אהבתם ומצוקתם של הוריו, שביקשו ליצור קשר עם הפעוט הכלוא בין חומות של שתיקה, נדרה אימו מלכי כי אם תימצא אי פעם דרך לתקשר עימו, היא ומשפחתה יקדישו את חייהם לסייע לילדים עם מוגבלויות ולבני משפחותיהם.

כשהיה בן שמונה, אירעה פריצת הדרך הפלאית. מורתו ב"בית חינוך עוורים" הצליחה ללמד אותו לאיית את המילה "שולחן" בשפת הסימנים אל תוך כף ידה, והוא הבין מייד כי הסימנים מייצגים את ה"שולחן", חפץ אותו הכיר היטב רק מתוך מישוש. מה שאירע מיד אחר כך הדהים את כל מכריו: יוסי התגלה כילד נבון, סקרן, שובב, כמה לחברה ולמשחקים, ששתה בצמא את עולם הידע שהונגש לו והיה יכול לראשונה לתקשר עם בני משפחתו כשווה בין שבים ולהשתלב בכל פעילות משפחתית: כולם למדו את שפת הסימנים, וכולם למדו ליהנות מחברתו של יוסי, מחוש ההומור שלו, מתחביביו הייחודיים.

שלוה החלה לפעול בדירה שכורה בירושלים, לשם הגיעו ילדים אחדים ליום אחד בשבוע. לימים גדל הביקוש עוד ועוד ועם השנים הפכה שלוה למה שהיא היום. בשלוה מקבלים החניכים טיפולים משלימים, חוגים, ימי כיף והזדמנויות לרכוש מיומנויות חיים, בעוד בני משפחותיהם נחים מעט מהקושי הרב הכרוך בטיפול באדם עם מוגבלויות – ורואים כיצד הילדים מתקדמים ומתפתחים, לומדים ושמחים – ממש כמו יוסי עצמו.

ליוסי היו תמיד חלומות גדולים – ושאיפה גדולה עוד יותר להגשימם. בגיל 13, ריגש את כל אורחיו בטקס בר המצווה שלו. לימים נכונו התרגשויות גדולות עוד יותר: יוסי פגש את נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש הבן, את ראש ממשלת אנגליה, את הנשיא רובי ריבלין ואנשי מעלה אחרים. בבית הלבן, הדליק נרות חנוכה בנוכחות הנשיא. במסע לשוודיה, הדהים את מנהלי "וולוו" הבכירים ביכולת שלו לזהות במדויק כל דגם של כל מכונית שייצרו, על פי עיצובן של ידיות הדלת: הם לא ידעו על כך בעצמם. באנגליה, הוזמן לנסיעה במכונית מרוץ מדגם פרארי. בתאילנד, הגשים חלום ילדות לרכוב על פילים.

יוסי לימד את הוריו, ומאוחר יותר את אנשי שלוה שהתקבצו סביבם, תורמים ותומכים, אנשי מקצוע ומתנדבים, לחלום תמיד חלומות גדולים יותר: עד היום הוא מהווה השראה לכל מי שפוגש בו, ובמרכז שלוה שמורה לו פינה משלו, המקום של יוסי – שם הוא מארח ומתרגע, תמיד כמה לקשרים ולאנשים חדשים, להיכרויות ולחברויות.

בין לבין, פיתח מקצוענות של ממש בשני תחומי עניין אישיים: יוסי מחבב סיגרים – והוא יכול לזהות את הפריט ואת היצרן על פי חוש הריח בלבד. את הענין העמוק שלו ביין משובח ואת חושי הריח והטעם המפותחים שבהם ניחן , שיכלל בעזרת סומלייה מקצועי עד כדי כך שהוזמן ליצור בלנד ייחודי לו בשותפות עם ייקב מוביל בארץ – בבקבוקים הנושאים את שמו.

יוסי לא נרתע מאתגרים ומשימות, קשים ככל שיהיו: בשנת 2018 השתתף במרתון ירושלים בקבוצת הרצים של שלוה, ולמרות שהוא נזקק לכסא גלגלים, התאמן ארוכות בחדר הכושר בשלוה כדי ליטול חלק במקצה ה – 5 קילומטר. את רוב הדרך עשה בכסא הגלגלים, אך לקראת הסוף קם על רגליו ובעזרת חברים בשלוה, פסע את הצעדים עד לקו הסיום, כמופת של העזה, אמונה ושילוב. לטעמנו הוא המנצח הגדול במרתון, וזה רק מירוץ אחד מבין הרבים שיוסי כבר ניצח בהם בחייו.

יוסי "מכור" לאקטואליה ולפוליטיקה ותמיד מבקש שיקראו לו את כל העיתון – והוא מרבה להביע דעות בנושאים פוליטיים ואחרים. פעם בשבוע יוסי עובד בחברת נתיבי ישראל המפעילה את כביש 6, בהרכבה ובאריזה של מערכות למכוניות – ומעסיקיו מספרים על מוטיבציה עילאית ומוסר עבודה גבוה.

יוסי הוא דמות-מופת לשלוה ולאנשיה: כמוהו, כולנו חולמים – וממנו אנחנו ממשיכים ללמוד שאין חלומות גדולים מדי, ואין חלום חשוב כשאיפה לשילוב של אנשים עם מוגבלויות בכל תחום של החיים.